SJ 298en

SJ 299en

Svetlá pre automatické denné svietenie s LED, homologizácia

Špičkové svetlá pre denné svietenie! Rozmery š 125 x v 23 x h 33 mm. Sada svetiel je doplnená modulom, ktorý zaistí automatické rozsvietenie po zapnutí zapaľovania a zhasnutie pri zapnutí stretávacích svetiel vozidla. Homologizácia podľa EHK / OSN č 48 pod číslom E4 - 00 0149.

Použitie svetiel pre denné svietenie.

V súvislosti s novými legislatívnymi podmienkami upravujúcimi prevádzku motorových vozidiel a nariaďujúci celodenné svietenie je veľmi aktuálne náhradné osvetlenie vozidiel určené výhradne pre osvetlenie počas dňa za nezníženej viditeľnosti. Prevedenie a umiestnenie svetiel pre denné svietenie je dané homologizačným predpisom EHK / OSN č 48, ktorý predpisuje vyhláška č 341/2002 Z. z. a ich používanie sa riadi zákonom č 361/2000 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách pozmeneným zákonom č 411/2005 Z. z. Svetlá pre denné svietenie sa vyznačujú silne rozptýleným tokom svetla, ktorý netvorí kužeľ ako u bežných reflektorov. Rozptýlené svetlo svojím charakterom neoslňuje protiidúcich vodičov ani neosvetľuje vozovku, ale v dostatočnej miere zaisťuje zásadnú podmienku bezpečnej prevádzky "byť videný". Hlavným prínosom týchto prídavných svetiel je úspora energie, pretože pri ich používaní nesvietia obrysové, stretávacie ani koncové svetlá vozidla. Úsporu prinesie tiež predĺženie životnosti žiaroviek či výbojok, ktorú pocítia predovšetkým vodiči vozidiel s xenónovými svetlometmi, ktorých výbojky majú síce dlhšiu životnosť než bežné žiarovky, ale ich výmena je výrazne nákladnejšia. Montáž svetiel pre denné svietenie nie je prestavbou vozidla ani zmenou technických údajov, a preto ich umiestnenie na vozidlo nepodlieha žiadnemu dodatočnému schvaľovaniu ani zápisu.

Základné pravidlá pre dodatočnú montáž svetiel pre denné svietenie:

 • Na jedno vozidlo sa montujú dva kusy (jeden pár) svetiel
 • Umiestňujú sa vo vodorovnej rovine vo výške od 250 mm do 1500 mm na prednú časť vozidla
 • Vzdialenosť svetiel od bočného obrysu je max 400 mm a vzájomne medzi svetlami min. 600 mm (pri vozidlách so šírkou menšou ako 1300 mm je povolená vzájomná vzdialenosť 400 mm)
 • Svetla sa rozsvietia automaticky po zapnutí zapaľovania (naštartovaní motora) a zhasnú po jeho vypnutí
 • Pri rozsvietení obrysových svetiel musia svetlá pre denné svietenie automaticky zhasnúť
Fotogaléria
SJ 299en
Zaujal Vás tento produkt?

Ak máte otázku k tomuto produktu, odošlite nám tento formulár.

*
*
 
* všetky označené polia sú povinné
 
Podobné produkty
 • SJ-288E

  SJ-288E

  LED denné svietenie

 • SJ 298en

  SJ 298en

  Svetlá pre automatické denné svietenie s LED, homologizácia

 • SJ 292enA

  SJ 292enA

  Svetlá pre automatické denné svietenie s LED, homologizácia